25 PORTUNUN KAPATILMASIYLA İLGİLİ BİLDİRİM

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) önderliğinde,  erişim ve yer sağlayıcı firmalar ile bitlikte, internet kullanıcılarına ait kaynakları suiistimal eden konulardan olan, istem dışı elektronik postaların (SPAM) etkileri ve nasıl engellenebilmesine yönelik çalışmalar hakkında 20 Şubat 2009'da bir toplantı yapıldı. TTNET ile istekli tarafların işbirliği halinde, makul sayıda bir abone grubu için 25 numaralı portun kullanıma kapatılması ve yerine 587 numaralı portun kullanılması suretiyle bir pilot uygulama gerçekleştirilmesi karara bağlanmıştı.

Yurt genelindeki internet abonelerinin tamamına yakinini temsil eden ADSL internet abonelerinden dinamik IP kullananları kapsayan çözüm modeli taslağı istem dışı elektronik postalarla (SPAM) mücadeleye yönelik olarak e-posta haberleşmesinin 25. Portun kapatılarak 49. Port üzerinden yapılması hususlarında pilot uygulama yapılmıştır. Pilot uygulamaya ait sonuç rapora göre, 200.000 abone için TTnet'in 25.port kapatma çalışması günlük 200.000 ve aylık 6 milyon spam'in engellenmesini sağlamıştır. Ayrıca aynı dönemde 25.portun kapatılması nedeniyle gelen şikayet sayısının da önemli miktarda olmadığı raporlandı.
BTK yetkilileri, pilot çalışmanın başarılı olduğunu ve bu nedenle uygulamanın toplam 81 ile yaygınlaştırılmasının uygun olacağına karar verdiler.

Buna göre, uygulama 3 fazda yapılacak, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerin 25. portları da her üç fazda parça parça kapatılacak.

Birinci fazın 15 Haziran, 2.cisinin 5 temmuz ve üçüncü fazın da 25 temmuzda başlayacaktır.

Bu bağlamda  15 Haziran 2009 tarihi itibariyle, e-posta gönderiminde kullanılan 25. Portun kapatılarak, yerine 49. Portun açılacağını ve bu sebeple gerekli ayarların yapılması, aksi takdirde e-posta göndermede sorun yaşanabileceğinin önemle NETTEHOSTİNG.com müşterilerine ve tüm internet kullanıcılarına duyururuz.
Aşağıdaki linkten TTNET'in konuyla ilgili detaylı açıklamalarını ve Port değişikliklerinin e-posta hesaplarına nasıl tanımlanacağının örneklerini bulabilirsiniz.

http://www.ttnet.com.tr/web/198-1025-1-1/tr/ttnet/bunlari_biliyor_musunuz_/simdi_eposta_kutunuz_daha_guvenli

Konu ile ilgili daha detayli bilgi için 4440375'i arayip 5 tusuna basarak ulasacaginiz Müsteri Temsilcisi'nden destek alabilirsiniz.

Port Değişikliğinden Etkilenmeyenler  
  • Web tabanlı e-posta hizmeti alan hiçbir müşteri sorun yaşamayacaktır.
  • Gmail, Yahoo, Hotmail gibi e-posta sağlayıcıları istemci bazlı hizmetlerinde 25. port kullanmadığı için bu hizmetleri kullananlar etkilenmeyecektir.
  • Statik IP'li  olan e-posta  sunucusu, ADSL erişimi kullanan firmaların kullanıcıları etkilenmeyecektir.
  • Kurumsal şirket  çalışanları genelde VPN yada OWA gibi web tabanlı erişimler kullandıkları için sorun yaşamayacaktır.
  • Yurtdışından  istemci kullanarak e-posta hizmeti alan müşterilerin çoğunluğu port 25 kullanmadığı için etkilenmeyecektir.